دانلود نمایشگر
دانلود نسخه اندروید دانلود نسخه ios دانلود نسخه ویندوز

آرشیو اخبار

شش پیش بینی فارستر برای سال 2018 سه شنبه 21 آذر 1396

سال ۲۰۱۸ سرآغاز موج عظیمی از شرکت‌های نوپایی خواهد بود که به ارائه راه‌حل‌های امنیتی مرتبط با blockchain می‌پردازند و فعالان این عرصه تلاش خواهند کرد تا چشم‌انداز، راهبرد و نقشه راه خود را به‌روز نمایند که مبادا از رقابت عقب بمانند.

شاخص های کلیدی عملکرد دیجیتال سه شنبه 21 آذر 1396

شاخص‌های کلیدی عملکرد دیجیتال، مقادیری قابل‌اندازه‌گیری برای ارزشیابی عملکرد پروژه‌های کسب‌وکار دیجیتال هستند. این شاخص‌های دیجیتال می‌توانند به سازمان‌ها در تشخیص این موضوع کمک کنند که در پیاده‌سازی راهبرد دیجیتال خود چقدر پیشرفت کرده‌اند و در بهبود نتایج کسب‌وکار دیجیتال خود تا چه حد موفق بوده‌اند. مدیرانی که نتوانند وضعیت پروژه‌های خود را بسنجند، از رقبای زیرک‌تر خود عقب خواهند ماند.

تجزیه‌وتحلیل رفتار کاربران و موجودیت ها يك شنبه 19 آذر 1396

تجزیه‌وتحلیل رفتار کاربران، یکی از رویکردهای قدرتمند در شناسایی اقدامات مخرب و تأمین امنیت سیستم‌های سازمانی است. اما فعالیت کاربران تنها بخشی از کل فعالیت‌های یک شبکه سازمانی است و بررسی رفتار سرورها و دستگاه‌های نهایی نیز اهمیت دارد؛ به خصوص در محیط اینترنت اشیا و سیستم‌های کنترل صنعتی.

اشتباهات رایج در برنامه ریزی منابع سازمان ها سه شنبه 14 آذر 1396

بسیاری از رهبران IT سازمانی هنگام انتخاب، استقرار و پیاده‌سازی سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی دچار اشتباه می‌شوند. تعدادی از کارشناسان نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی، برخی از رایج‌ترین اشتباهات در فرایند به‌کارگیری این نرم‌افزارها را تشریح کرده‌اند.

سرمایه گذاری بر روی پژوهش های هوش مصنوعی سه شنبه 14 آذر 1396

مدیر فنی شرکت تجارت الکترونیک علی‌بابا از سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری این شرکت برای راه‌اندازی یک آکادمی پژوهشی در حوزه هوش مصنوعی، فناوری مالی و رایانش کوانتومی خبر داد.

تفاوت میان سازمان های موفق و شکست خورده در چیست؟ پنج شنبه 9 آذر 1396

عصر حاضر، زمانه‌ای جذاب و هیجان‌انگیز برای کسانی است که می‌خواهند کسب‌وکار خود را به سوی دوران جدید دیجیتال‌سازی سوق دهند. ابزارهای پیشرفته و ماشین‌های هوشمند می‌توانند فرصتی فوق‌العاده برای اطمینان از عملکرد سریع‌تر، هوشمندانه‌تر و مؤثرتر سازمان‌ها در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ اما همه این فرصت‌ها نیازمند رهبری هوشمندانه نیروی کار در گذر از این تغییر هستند.

تحولات مهم حوزه توسعه نرم افزار سال 2018 سه شنبه 7 آذر 1396

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سال جدید میلادی، فرصت‌ها و چالش‌های جدیدی را برای رهبران توسعه نرم‌افزار به همراه خواهد داشت. برخی از این تحولات در سال جدید عبارتند از گسترش به‌کارگیری هوش مصنوعی، تمرکز روی نسل جدید مدل‌های برنامه‌نویسی پلت‌فرم و تقاضا برای سازوکارهای افزایش دلبستگی مشتریان.

استفاده از فناوری های محفظه برای برنامه های کاربردی کلاد پنج شنبه 2 آذر 1396

زمانی که نرم‌افزار از یک محیط رایانش به محیط دیگری انتقال می‌یابد، دیگر با کیفیت قبل اجرا نمی‌شود. محفظه‌ها این مشکل را رفع می‌کنند. عرضه سریع‌تر نرم‌افزارها، مقیاس گسترده، مقاومت بیشتر، انعطاف‌پذیری بیشتر و امکانات متنوع برای پیاده‌سازی، از جمله مزایای فناوری‌های محفظه هستند.

پیاده سازی فناوری شهر هوشمند پنج شنبه 2 آذر 1396

مفهوم شهر هوشمند، بر اساس یکپارچه‌سازی فناوری‌های اطلاعاتی، ارتباطاتی و فناوری‌های اینترنت اشیا (IoT) نظیر حسگرها و دوربین‌ها، استوار است تا بتوان دارایی‌های شهری را به شیوه‌ای امن، مدیریت کرد.

آمار رخنه به داده ها دو شنبه 29 آبان 1396

تعداد داده هایی که در نیمه اول سال 2017 مورد نفوذ قرار گرفته اند

ایجاد شبکه برق هوشمند با استفاده از blockchain جمعه 26 آبان 1396

کارشناسان حوزه انرژی معتقدند فناوری blockchain می‌تواند پیچیدگی‌ها و مشکلات مدیریت داده‌ها در حوزه توزیع برق را رفع کند. در چنین سیستمی، همسایه‌ها می‌توانند به سادگی به تبادل انرژی با یکدیگر بپردازند و شبکه‌های محله‌ای توزیع برق ایجاد کنند.

پیش بینی های نادرست در مورد هوش مصنوعی جمعه 26 آبان 1396

در حال حاضر، نگرانی زیادی در مورد آینده فناوری‌های روباتیک و هوش مصنوعی وجود دارد؛ نگرانی از آن که قدرت این فناوری‌ها تا چه حد و با چه سرعتی افزایش خواهد یافت و چه تأثیری بر مشاغل ما خواهد گذاشت. بسیاری از افراد بر این باورند که در ده تا بیست سال آینده، روبات‌ها نیمی از شغل‌های کنونی را تصاحب خواهند کرد، اما چنین ادعایی صحت ندارد.

افزایش مقاومت سایبری سازمان دو شنبه 22 آبان 1396

تأمین افتا نیازمند برخورداری از رویکردی منسجم و مکرر اما انعطاف‌پذیر است تا بتوان به دستاوردهای پایدار و قابل‌سنجش دست پیدا کرد. با این حال، اغلب سازمان‌ها به دنبال راه‌حل‌های سریعی هستند که با استفاده از آن‌ها دیگر نیازی به کنترل، تعهد و تلاش وجود نداشته باشد. در نتیجه، وضعیت مقاومت سازمان‌ها در حوزه افتا به شدت رو به کاهش است.

بررسی ضرورت استفاده از رایانش در لبه در سازمان يك شنبه 21 آبان 1396

رایانش در لبه رویکرد نسبتاً جدیدی به رایانش است که فرایند پردازش را از سیستم مرکزی به نزدیک دستگاه‌های نهایی منتقل می‌کند؛ اما این شیوه جدید بر خلاف رایانش ابری، کاربرد تخصصی دارد و برای رفع نیازهای خاص مناسب است و استفاده از آن بدون تعریف دقیق صورت مسئله، جز اتلاف زمان و هزینه چیزی برای سازمان‌ها در پی نخواهد داشت.

شبکه مبتنی بر هدف چیست؟ يك شنبه 21 آبان 1396

تابستان سال جاری، شرکت سیسکو گام بزرگی برداشت و وارد دنیای شبکه مبتنی بر هدف شد که برخی آن را تحولی جدید در شبکه‌های سازمانی اعلام کرده‌اند. شرکت سیسکو در گزارش ماه ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کرد که این نوع جدید شبکه می‌تواند هدف را تشخیص دهد، تهدیدات را رفع نماید و در طول زمان، چیزهای بیشتری یاد بگیرد. اما این شبکه چگونه چنین کارهایی را انجام می‌دهد و مهم‌تر از آن، اگر سازمانی به چنین شبکه‌ای نیاز داشته باشد، چگونه می‌تواند آن را پیاده‌سازی کند؟

حفظ شفافیت دریاچه داده های بزرگ دو شنبه 15 آبان 1396

دریاچه‌های داده‌ها بدون به‌کارگیری تمهیدات مناسب برای بایگانی و پاکسازی، به مکان‌هایی متراکم و مبهم تبدیل می‌شوند؛ اما سازماندهی نگهداری درست از آن‌ها باعث چابک‌تر شدن برنامه‌های کاربردی و سرویس‌هایی می‌شود که از این داده‌ها استفاده می‌کنند.

پایگاه داده های گراف يك شنبه 14 آبان 1396

پایگاه‌داده گراف، پایگاه‌داده‌ای است که از ساختارهای گراف برای کوئری‌های معنایی استفاده می‌کند و دارای گره‌ها، لبه‌ها و امکاناتی برای نمایش و ذخیره‌سازی داده‌ها است. پایگاه‌داده‌های گراف طوری طراحی شده‌اند که اجازه بازیابی سریع و ساده ساختارهای سلسله‌مراتبی پیچیده را فراهم می‌کنند.

10 مؤلفه ضروری در هر محیط تولید چهار شنبه 10 آبان 1396

اخیراً داستانی از یک برنامه‌نویس بر سر زبان‌ها افتاد که به خاطر تخریب اتفاقی یک پایگاه‌داده تولید در روز اول کارش، اخراج شده بود. این ماجرای غم‌انگیز که توسط همین کارمند اخراجی بداقبال در سایت Reddit منتشر شده بود، نکات مهمی را آشکار می‌کند؛ از جمله این که کارمندان تازه‌استخدام‌شده از دسترسی راهبری به محیط تولید برخوردار هستند، اسناد راهنما حاوی اطلاعات غیردقیق هستند و باعث بروز چنین اشتباهی شدند و بدتر از همه، هیچ نسخه پشتیبانی از پایگاه‌داده‌ها وجود نداشته و باعث تشدید پیامدهای این بحران شده است.

مزایای پلت فرم Redis در اندازه گیری بلادرنگ سه شنبه 9 آبان 1396

اندازه‌گیری، فرایند مستمری است که هدف آن، تنظیم میزان استفاده از یک منبع در گذر زمان است. از روش‌های اندازه‌گیری به شیوه‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ از شمارش مردم، اشیا یا رویدادها گرفته تا تنظیم میزان مصرف، کنترل دسترسی و تخصیص منابع. Redis، ابزارهای قدرتمندی را برای اندازه‌گیری فاکتورهای مختلف ارائه می‌دهد که اندازه‌گیری در مقیاس گسترده را تسهیل می‌سازند.

درس هایی که باید از آسیب پذیری KRACK آموخت دو شنبه 8 آبان 1396

آسیب‌پذیری KRACK که به مهاجمان اجازه می‌دهد رمزگذاری محافظ ترافیک اینترنت شما را بشکنند و آسیب‌پذیری‌های مشابه آن، استفاده از رمزگذاری را زیر سؤال برده‌اند. از سوی دیگر، تلاش بی‌وقفه دولت آمریکا برای پیاده‌سازی زورگویانه رمزگذاری عمداً معیوب می‌تواند به کسب‌وکارها، امنیت ملی و امنیت تمام شهروندان آسیب برساند؛ اما دولت‌ها باید درک کنند که همین رمزگذاری زیربنای ایمنی در زندگی دیجیتال امروز است.

کدباز بودن، عامل موفقیت یادگیری ماشین يك شنبه 7 آبان 1396

علت محبوبیت روزافزون یادگیری ماشین آن است که فناوری بنیادین آن به راحتی و بدون نیاز به مجموعه مهارت‌های خاصی، در دسترس سازمان‌ها قرار دارد. کدباز بودن این فناوری باعث می‌شود یادگیری آن آسان باشد و به راحتی با برنامه‌های کاربردی موجود یکپارچه شود و مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی باعث شده است تا موانع زیادی برای ورود به حوزه یادگیری ماشین وجود نداشته باشد و این فناوری به سرعت در اختیار مخاطبین قرار گیرد.

مقابله با تهدیدات خودی يك شنبه 7 آبان 1396

استفاده از ابزارهای تجزیه‌وتحلیل رفتار کاربر به تنهایی نمی‌تواند با تهدیدات خودی در سازمان مقابله کند. مقابله با تهدیدات خودی تنها با یک ابزار امکان‌پذیر نیست و به همکاری فناوری‌ها، داده‌ها و افراد مختلفی نیاز است.

نیروی زمینی آمریکا از واقعیت افزوده تاکتیکی رونمایی کرد پنج شنبه 4 آبان 1396

نیروی زمینی آمریکا در تلاشی، فناوری واقعیت افزوده (AR) را با امکانات تاکتیکی واحدهای نظامی ترکیب کرده است. سیستم واقعیت افزوده تاکتیکی (TAR) به سربازان اجازه می‌دهد در زمان عملیات، همزمان اطلاعات مرتبط با موقعیت جغرافیایی، وضعیت دشمن و مسیرهای دسترسی را مشاهده کنند. طراحان این فناوری باور دارند که این سیستم در نجات جان افراد و موفقیت در مأموریت‌ها، به شدت مؤثر واقع خواهد شد.

توسعه های شبکه های وای فای در سازمان ها پنج شنبه 4 آبان 1396

افزایش تعداد دستگاه‌های همراه مورد استفاده برای دسترسی به زیرساخت‌های سازمانی باعث شده است تا شبکه‌های بی‌سیم سازمان‌ها تحت فشار فزاینده‌ای قرار گیرند. بر اساس گزارش گارتنر، امروزه بیش از نصف داده‌های دستگاه‌های همراه از طریق وای‌فای منتقل می‌شوند و انتظار می‌رود این حجم از داده که در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۲ میلیون ترابایت بوده است، در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۷۳ میلیون ترابایت برسد.

هزینه های پنهان روش های بازیابی پس از حوادث پنج شنبه 4 آبان 1396

چند دهه است که روش‌های بازیابی پس از وقوع حادثه (DR)، به عنوان بهترین مدل معماری برای تداوم کسب‌وکارها شناخته شده‌اند. اما مشکل این است که DR منتظر یک حادثه باقی می‌ماند و بعد برای بازیابی اطلاعات، به شما راه‌حل می‌دهد. از آنجایی که این ظرفیت تا زمان وقوع حادثه بی‌استفاده باقی می‌ماند، بسیاری از مشتریان آن را «DR تاریک» می‌نامند.

مخاطرات ناشی از فناوری های نوظهور سه شنبه 2 آبان 1396

فناوری‌های نوظهور به تدریج جای خود را در زندگی روزمره انسان‌ها پیدا می‌کنند و مخاطرات جدید و خاص خود را نیز ایجاد می‌نمایند. گزارش CERT به معرفی فناوری‌هایی می‌پردازد که می‌توانند مزایای زیادی برای مردم و کسب‌وکارها داشته باشند، اما در عین حال مخاطراتی را نیز به وجود می‌آورند.

هشت مانع عمده در مسیر دگردیسی دیجیتال سه شنبه 2 آبان 1396

مسیر پیاده‌سازی دگردیسی دیجیتال پر از چالش‌های متنوع است. مدیریت تغییرات، امنیت و سیستم‌های بازمانده از قبل از جمله مهم‌ترین موانع در این مسیر هستند؛ موانعی که غلبه بر آن‌ها، پیش‌شرط اجرای موفقیت‌آمیز دگردیسی دیجیتال به شمار می‌رود. اما ما در درک فناوری دیجیتال به عنوان یک صنعت، در ابتدای راه هستیم و مسیر شناخت تأثیرات عظیم ناشی از فناوری دیجیتال تازه آغاز شده است.

آینده سازمان ها و کاربران IT چگونه خواهد بود؟ يك شنبه 30 مهر 1396

سرعت پیدایش نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید آنچنان سریع است که بیشتر سازمان‌ها توانایی همگام شدن با آن را ندارند و پیش از آن که یک فناوری را به طور کامل پیاده‌سازی کنند، فناوری جدیدتری از راه می‌رسد. مدیران IT باید سرعت حرکت خود را طوری تنظیم نمایند تا تحت هر شرایطی در آینده، ثابت و پایدار حرکت کنند. پیش‌بینی‌های جدید گارتنر، به مدیران برای کسب بینش نسبت به این آینده نامعلوم کمک خواهند کرد.

آیا «رایانش در لبه» جایگزین «کلاد» خواهد شد؟ چهار شنبه 26 مهر 1396

مفهوم رایانش در لبه مفهوم جدیدی نیست. در واقع، قبل از رایانش کلاد، بخش اعظم نیازهای رایانشی افراد در هنگام استفاده از برنامه‌های کاربردی، با تکیه بر رایانه‌های شخصی رفع می‌شد. اما کلاد همه چیز را تغییر داد. حالا بازگشت به عقب، یعنی بازگشت به مدل رایانش در لبه که کاملاً توزیع‌شده است، کار درستی به نظر نمی‌رسد. بهترین راه، استفاده از مدل ترکیبی است که هم از کلاد و هم از رایانش در لبه بهره می‌برد.

چطور از داده های LoT برای هوشمندی کسب و کار استفاده کنیم؟ سه شنبه 25 مهر 1396

برای ایجاد ارزش از داده‌های اینترنت اشیا، شرکت‌ها باید به دنبال راهی باشند تا داده‌ها را از منابع مختلف بگیرند و در موقعیتی قرار دهند که بتوان آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرد. پلت‌فرم‌های تجزیه‌وتحلیل کلاد در اینجا اهمیت می‌یابند. بهره‌برداری از این فرصت، بستگی به این دارد که تا چه حد از تجزیه‌وتحلیل داده‌های IoT به طور مؤثر در تصمیم‌گیری استفاده شود.

ماهنامه نشرافا